Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja Polacy na Bliskim Wschodzie 2021

Konferencja Polacy na Bliskim Wschodzie 2021

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji „Polacy na Bliskim Wschodzie” współorganizowanej przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Wydział Archeologii UW. W programie jest ponad 50 wystąpień badaczy z różnych ośrodków krajowych i zagranicznych, a w tym panel poświęcony archeologii Cypru, w którym swoje badania zaprezentują członkowie naszego projektu!

Polacy na Bliskim Wschodzie 2021

Pierwszy dzień konferencji koncentruje się na archeologii Cypru w okresach hellenistycznym i rzymskim. Obrady poprzedzi wykład inauguracyjny pt. „Cypriots and Cypriot connectivity in the Hellenistic and Roman Periods: A diachronic perspective”, który wygłosi Prof. John Lund. 

Prof. John Lund jest kustoszem Kolekcji Sztuki Klasycznej i Bliskowschodniej w Muzeum Narodowym Danii. Brał udział w wykopaliskach i badaniach powierzchniowych w Tunezji, na Cyprze i w Grecji, współpracował też z projektem „Pot, Potters and Society in Ancient Greece”. Głównymi tematami jego zainteresowań badawczych są cywilizacja fenicka/punicka, Cypr oraz północna Syria w okresach hellenistycznym i rzymskim, a także amfory transportowe oraz historia duńskich badań w zakresie archeologii klasycznej.

W drugim dniu odbędzie się sesja koncentrująca się na rezultatach badań w Iranie i krajach ościennych , a także pierwsza część sesji poświęconej archeologii prehistorycznej i preklasycznej na obszarze Omanu, a także Mezopotamii i Lewantu oraz kontaktom tych terenów z Egiptem o Egeą.

Sesja poświęcona okresom wczesnym będzie kontynuowana trzeciego dnia konferencji. Po niej nastąpi sesja dotycząca Antyku na terenie Lewantu, a na zakończenie, w panelu na temat archeologii okresu islamskiego przedstawione zostaną referaty dotyczące głównie badań na terenie Półwyspu Arabskiego.

Konferencja odbędzie się w formie zdalnej na platformie Zoom. Jest dostępna dla wszystkich chętnych, po wcześniejszej rejestracji.

Wystąpienia odbędą się w j.angielskim lub j. polskim

Środa, 9.06.2021: Rejestracja (link do formularza)

  • Wykład gościnny – John Lund: Cypriots and Cypriot connectivity in the Hellenistic and Roman Periods: A diachronic perspective
  • Sesja 1: Panel – Between courte durée and moyenne durée. Transition in the archaeology of Hellenistic and Roman Cyprus

Czwartek, 10.06.2021: Rejestracja (link do formularza)

  • Sesja 2: Iran and Beyond
  • Sesja 3: Neolit, Chalkolit, Epoka Brązu i Żelaza

Piątek, 11.06.2021: Rejestracja (link do formularza)

  • Sesja 3cd: Neolit, Chalkolit, Epoka Brązu i Żelaza
  • Sesja 4: Antyk w Lewancie
  • Sesja 5: Panel – Islamic Archaeology
Pliki do pobrania
pdf
Program konferencji
pdf
Abstrakty wystąpień
Zobacz galerię zdjęć