Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdź nas i polub na Facebook

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja Polacy na Bliskim Wschodzie 2021

Konferencja Polacy na Bliskim Wschodzie 2021

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji „Polacy na Bliskim Wschodzie” współorganizowanej przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Wydział Archeologii UW. W programie jest ponad 50 wystąpień badaczy z różnych ośrodków krajowych i zagranicznych, a w tym panel poświęcony archeologii Cypru, w którym swoje badania zaprezentują członkowie naszego projektu!

Polacy na Bliskim Wschodzie 2021

Pierwszy dzień konferencji koncentruje się na archeologii Cypru w okresach hellenistycznym i rzymskim. Obrady poprzedzi wykład inauguracyjny pt. „Cypriots and Cypriot connectivity in the Hellenistic and Roman Periods: A diachronic perspective”, który wygłosi Prof. John Lund. 

Prof. John Lund jest kustoszem Kolekcji Sztuki Klasycznej i Bliskowschodniej w Muzeum Narodowym Danii. Brał udział w wykopaliskach i badaniach powierzchniowych w Tunezji, na Cyprze i w Grecji, współpracował też z projektem „Pot, Potters and Society in Ancient Greece”. Głównymi tematami jego zainteresowań badawczych są cywilizacja fenicka/punicka, Cypr oraz północna Syria w okresach hellenistycznym i rzymskim, a także amfory transportowe oraz historia duńskich badań w zakresie archeologii klasycznej.

W drugim dniu odbędzie się sesja koncentrująca się na rezultatach badań w Iranie i krajach ościennych , a także pierwsza część sesji poświęconej archeologii prehistorycznej i preklasycznej na obszarze Omanu, a także Mezopotamii i Lewantu oraz kontaktom tych terenów z Egiptem o Egeą.

Sesja poświęcona okresom wczesnym będzie kontynuowana trzeciego dnia konferencji. Po niej nastąpi sesja dotycząca Antyku na terenie Lewantu, a na zakończenie, w panelu na temat archeologii okresu islamskiego przedstawione zostaną referaty dotyczące głównie badań na terenie Półwyspu Arabskiego.

Konferencja odbędzie się w formie zdalnej na platformie Zoom. Jest dostępna dla wszystkich chętnych, po wcześniejszej rejestracji.

Wystąpienia odbędą się w j.angielskim lub j. polskim

Środa, 9.06.2021: Rejestracja (link do formularza)

  • Wykład gościnny – John Lund: Cypriots and Cypriot connectivity in the Hellenistic and Roman Periods: A diachronic perspective
  • Sesja 1: Panel – Between courte durée and moyenne durée. Transition in the archaeology of Hellenistic and Roman Cyprus

Czwartek, 10.06.2021: Rejestracja (link do formularza)

  • Sesja 2: Iran and Beyond
  • Sesja 3: Neolit, Chalkolit, Epoka Brązu i Żelaza

Piątek, 11.06.2021: Rejestracja (link do formularza)

  • Sesja 3cd: Neolit, Chalkolit, Epoka Brązu i Żelaza
  • Sesja 4: Antyk w Lewancie
  • Sesja 5: Panel – Islamic Archaeology
Pliki do pobrania
pdf
Program konferencji
pdf
Abstrakty wystąpień
Zobacz galerię zdjęć